FOTÍME MALÉ DĚTI - DOMA
(na černém pozadí)
JAK NA TMAVÉ POZADÍ - když nemáme černé plátno
V prvním praktickém návodu jsme Vám ukázali, jak si doma vytvořit čisté světlé pozadí a jak fotit - dneska uděláme pravý opak 🙂
Pojďte si zkusit vyfotit fotky s úplně černým pozadím - a nebojte, černé plátno (jako v ateliéru) potřebovat nebudete, já ho doma také nemám. Stačí Vám místo s hezkým světlem poblíž tmavé chodby.
Jak na to?
Pojďte s námi fotit s radostí a bez obav! Prozradíme Vám, co jsme se naučili za roky praxe a ukážeme Vám skutečně praktické postupy, jak fotit.
Názorně se dozvíte všechno, co budete potřebovat - výsledkem nemají být \"profesionální\" fotky (ty jsou hodně o vybavení a úpravách), ale postup focení, který určitě zvládnete a přinese Vám hezké fotky.
Krok za krokem se dozvíte:
JAKÉ MÍSTO A KDY FOTIT
- potřebujete HODNĚ SVĚTLA - třeba prostor na podlaze co nejblíže přirozenému zdroji světla (někde před/nebo pod oknem nebo balkonovými dveřmi). Z toho vyplývá i čas focení - foťte přes den, kdy je světlo! (čím více světla je venku, tím lépe - nefoťte ale nikdy v přímém slunečním světle!).
- v pozadí potřebujete MÁLO SVĚTLA (TMU) - foťte u dveří, které vedou na chodbu, ve které moc světla nebude.
Pamatujte - čím větší kontrast mezi světlým místem, kde budete fotit a tmavým pozadím získáte, tím lepší bude efekt.
Takže u nás fotím v obývacím pokoji před dveřmi, které vedou na chodbu - ta je docela tmavá (dveře do pokojů jsou zavřené) a kontrast mezi světlem a tmou je velký - všimněte si, kolik světla je vpředu u dveří a kolik na zadní stěně chodby, která nám poslouží jako pozadí. Na podlahu si dám kožešinu, vypadá to lépe - viz obrázky:
KONTRASTNÍ SCÉNA (světlo a tma)
... takže si lehnete na podlahu, fotíte z úrovně očí dítěte (nebo lehce nad) a fotka, kterou dostanete (většinou na Automat), může vypadat zhruba takto (viz obrázek vpravo) ...
... a je to úplně v pořádku: na fotce si všimněte hlavně velkého kontrastu mezi světlem na dítěti a \"tmou\" v chodbě. Je to dost velký rozdíl ve světle na to, abychom mohli udělat to, co potřebujeme - tedy ztmavit celý obrázek a tím i pozadí.
Váš foťák umí úplně lehce jednu věc - pustit na čip méně světla (podexponovat), což znamená jenom to, že na celé fotce bude všechno tmavší - a když všechno, tak výsledek bude:
- tmavší světlo na dítěti (což je dobře, bylo ho tam moc)
- tmavší chodba (což je taky dobře, bude skoro černá)
Získáte tak fotku, na které bude všechno tmavší a chodba skoro zmizí 🙂
Dvě ukázkové tmavší (podexponované) fotky BEZ ÚPRAV jsou tady:
Máme, co jsme chtěli - dítě je tmavší, pozadí také = skoro zmizelo.
Ukázka upravených fotek (žádný Photoshop, jenom to, co zvládnete na jakémkoli editoru)
(v podstatě pouze vyvážení bílé, projasnění obličeje expozicí, ztmavení tmavého pozadí posunem stínů nebo/a černého bodu, malé retuše pleti ... úprava na max. 1 minutu). Všimněte si i světýlek v očích - to hlavní vlevo je zdroj světla (balkonové dveře), to menší vpravo je odlesk z otevřených dveří do chodby.
JAK SI NASTAVIT FOŤÁK
Ničeho se nebojte (fotografování má být jednoduché, ne?), takže pořadí, jak nastavit foťák, by podle Vaší zkušenosti mělo být:
- zapomeňte na automat nebo režim Portrét - tam si foťák sám nastavuje expozici (jak bude fotka světlá nebo tmavá) a Vy nebudete moct jednoduše podexponovat (= fotit tmavější fotky, než by chtěl foťák).
- nastavte si režim Priorita clony (označení Nikon A, Canon Av) - budete mít pod kontrolou hloubku ostrosti a sami si budete hlídat čas (trochu náročnější ... já jsem ho v tomhle případě použil: priorita clony s kompenzací - 1 a 2/3 (minus jedna a dvě třetiny - fotíte na tmavém pozadí, takže \"na nulu\" jsou fotky spíše světlejší - na kurzu probíráme podrobně). Kompenzaci si odzkoušejte metodou pokus / omyl .... začal jsem na minus 1, potom jsem ještě dvě třetiny přidal, hlídal jsem si jenom, abych neměl fotku až moc tmavou a neztrácel detaily na tmavých částech obličeje. Pro začátek si dejte vyšší ISO (podle světla 800 - 1600), clonu dejte co nejnižší (otevřete objektiv a pouštíte co nejvíc světla) a hlídejte si, jakým bude fo\'ták fotit časem (potřebujete alespoň 1/125 sec (vysvětlení níže).
- pro zkušené - dejte režim Manuál (M) - není nejsložitější, i když je poslední v pořadí, ale teď ho přeskočíme. Stačit bude, když si řekneme, že když je stále stejné světlo, je to nejlepší možnost.
Zoom objektivu jsem držel na 70mm (když mohu, tak portréty na čistém pozadí fotím na 70 - 100mm, ale potřebuji potom samozřejmě větší vzdálenost od fotografovaného subjektu ... promiň Kristiánku, ale jsi subjekt :). Když máte naopak hezké prostředí, obvykle někde venku, nebojte se fotit hodně nablízko a používat širší ohniska 24 - 35mm a do kompozice tak využít i prostředí).
OBÁVÁTE SE, ŽE TO NEZVLÁDNETE? - TOHLE BY VÁS MĚLO UKLIDNIT! Co se týká nastavení, prostě zkuste výše uvedené v pořadí od shora dolů a hlavně si zkontrolujte na vyfocených snímcích čas (aby jste nefotili třeba na 1/50sec a potom se divili, že nemáte ostré snímky - potřebujete alespoň 1/125sec, vysvětlení proč). Věnujte nastavování foťáku v klidu třeba jednu až dvě minuty a zkuste si odfotit pár fotek - jakmile bude první fotka dobrá (zkontrolujte si zvětšený náhled na displeji foťáku), už jenom foťte 🙂
SHRNUTÍ - JAK FOTIT MALÉ DĚTI U VÁS DOMA (na tmavém pozadí):
- hledejte místo, kde je hodně přirozeného světla a zároveň tmavé pozadí (např. v obýváku přede dveřmi do chodby) - potřebujete co největší kontrast ve světle (dítě co nejsvětlejší, chodba co nejtmavší)
- foťte na prioritu clony s kompenzací do minusu, zkušení z vás na manuál ... udělejte si testovací fotky!
- foťte z výšky očí (nebo lehce nad) - u malých dětí se tedy lehněte na zem
Focení mi v tomto případě trvalo celkem deset minut a nic speciálního jsem k tomu nepotřeboval a s nastavením foťáku si také myslím budete vědět rady - tak směle do toho!
Na závěr na Vás mám prosbu - budu opravdu rád za komentáře s vašimi zkušenostmi, případně také s tématy, která by Vás nejvíc zajímala v dalších článcích.
Mějte se krásně a dělejte to co Vás baví 🙂
Marcel Kotyk, autor a lektor kurzu Fotografujeme bez obav
Dobrý den,
děkuji za přehledné návody, při focení na bílém pozadí jsem trochu „bojovala“ s časem při nastavení clony, černé pozadí jsem zatím nezkoušela. Co by mě ale zajímalo je focení venku. Zkoušela jsem již pár fotek svých dětí, ale tváře byly moc přesvětlené, nebo pozadí ne moc „rozostřené“. Čeká nás léto a čas dovolených a proto bych ráda správně zachytila krásné okamžiky se svou rodinou.